32.6 C
Județul Dolj
2 august, 2025

Dolj: Bărbat reţinut după ce a încălcat ordinul de protecţie emis întrucât îşi bătuse partenera/ El a mers din nou la locuinţa femeii, deşi nu avea voie să se apropie de aceasta, şi a agresat-o din nou

22 iulie 2025, 10:53

Un bărbat din Craiova a fost reţinut deoarece a încălcat, după numai câteva ore de la emitere, ordinul de protecţie instituit întrucât îşi agresase partenera. Astfel, el a mers la locuinţa femeii şi a lovit-o din nou.

Reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie Judeţean Dolj au anunţat, marţi, că un bărbat de 39 de ani din Craiova este cercetat pentru violenţă în familie şi încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecţie provizoriu.

”În fapt, în seara zilei de 20 iulie, poliţiştii au fost sesizaţi de o femeie, de 39 de ani, din municipiul Craiova, cu privire la faptul că ar fi fost agresată de concubinul său. La faţa locului s-au deplasat imediat poliţiştii, care au stabilit faptul că, în urma unui conflict spontan, concubinul femeii, un bărbat de 39 de ani, din municipiul Craiova, ar fi agresat-o fizic pe aceasta, în timp ce se aflau la locuinţa femeii”, au afirmat reprezentanţii IPJ Dolj.

Poliţiştii au întocmit formularul de evaluare a riscului, pe numele bărbatului de 39 de ani fiind emis un ordin de protecţie provizoriu, pentru cinci zile.

Ulterior, în noaptea de 20 spre 21 iulie, bărbatul a mers la locuinţa femeii, încălcând măsurile dispuse prin ordinul de protecţie provizoriu, şi a agresat-o fizic.

Bărbatul a fost dus în Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Dolj. El va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Craiova, în vederea dispunerii unei măsuri preventive.

Sursa: https://www.news.ro/eveniment/dolj-barbat-retinut-dupa-ce-a-incalcat-ordinul-de-protectie-emis-intrucat-isi-batuse-partenera-el-a-mers-din-nou-la-locuinta-femeii-desi-nu-avea-voie-sa-se-apropie-de-aceasta-si-a-agresat-o-din-nou-1922405322382025071022106103

Ultimă oră

Același autor